FAQ

Czym jest granit?

Odpowiedź:

Granit to często spotykana, lita, skała magmowo-głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczną.
Granit przybiera różne barwy, takie jak: szara, białoróżowa, zielona, czerwona, czarna i inne. Ze względu na łatwość otrzymania dużych bloków, cięcia i polerowania oraz bogatą i piękną kolorystykę, używany jest w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny. Wypolerowany kamień pozostaje piękny nawet przy wieloletnim intensywnym użytkowaniu, co sprawia, ze granit jest idealnym materiałem na posadzki, blaty, kuchenne, meble ogrodowe i wiele innych.

Czym jest marmur?

Odpowiedź:

Marmur to skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu.
Od starożytności stosowany jest jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny.
Marmury wyróżniają się przepiękną gamą kolorów, od całkowicie białych poprzez zielone, niebieskie aż do bardzo ciemnych.
Ich wadą jest natomiast nieduża odporność na ścieranie.

Czy mogę zamontować swoje blaty samemu?

Odpowiedź:

Tak, jednak należy pamiętać że kamień jest materiałem ciężkim i w związku z tym ,do położenia blatów trzeba zorganizować trzech lub czterech pomocników. Bardzo ważną rzeczą są też dokładne pomiary i montaż. Trzeba uważać aby blaty nie pękły przy montażu.
Można również zlecić pomiary i montaż naszej firmie, gdzie unikniesz błędów pomiarowo-montażowych.

Czy są dostępne inne kolory niż na Waszej stronie?

Odpowiedź:

Nasz wybór odzwierciedla zainteresowanie na rynku. Nasza firma współpracuje z lokalnymi jak i zagranicznymi dostawcami kamienia. Staramy się wyszukiwać atrakcyjne materiały w korzystnej cenie. Jeżeli jednak jesteś zainteresowany kamieniem, którego nie ma w Naszej ofercie - wystarczy zapytać a poszukamy dla Ciebie wymarzony kamień.

Czy mój granit będzie wyglądał tak samo jak na stronie?

Odpowiedź:

Próbki widoczne na stronie są jako cyfrowe obrazy. Pomimo tego, że staramy się, aby jak najlepiej odzwierciedlały rzeczywisty wygląd materiału, to zdjęcia nigdy nie uchwycą dokładnej natury kamienia. Różnica w kolorze, granulacji czy wielkości ziaren daje naturalnemu kamieniowi ten wyjątkowy niepowtarzalny charakter i może się różnić odcieniami oraz intensywnością kolorów.

Czy można zarysować kamień podczas codziennej eksploatacji?

Odpowiedź:

Zarówno marmur jak i granit można zarysować. Marmur jest materiałem miękkim i łatwiej może dochodzić do zarysowania, natomiast granit jest ciężko zarysować trzeba by użyć tępego narzędzia zrobić to specjalnie.

Czy można poplamić kamień naturalny?

Odpowiedź:

Tak! tylko tłuszczem, tuszem itp. Należy jednak pamiętać o impregnacji blatu profesjonalnymi środkami.

Czy są jakieś specjalne sposoby pielęgnacji kamienia?

Odpowiedź:

Jeżeli nie mamy specjalistycznych środków, to do zmywania powierzchni granitowych używamy czystej wody. W przypadku marmuru tylko czystej wody.
Błędem jest mycie wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innymi środkami higieny sanitarnej.
Jeśli posiadamy elementy z kamienia narażone na poplamienie należy je zaimpregnować odpowiednimi środkami do kamienia takich firm jak np Lithofin, Akemi.
Tego typu środki można zakupić również w naszej firmie.

Jak często należy wykonać impregnację?

Odpowiedź:

To zależy od intensywności używania, inna jest odpowiedź dla kabiny prysznicowej czy ladzie przy zlewie, a inna dla płytek czy okładziny kominkowej. Bezpiecznym uproszczeniem jest przyjęcie, że raz na rok. Na szczęście to prosta czynność polegającą na nałożeniu specjalnego środka na materiał dwu krotne i po odczekaniu kilkunastu minut pozostały nadmiar usunąć miękką szmatką lub froterką.

Co się stanie jeśli nie wykonamy mimo wszystko konserwacji, a kamień się zaplami tłuszczem?

Odpowiedź:

W przypadku zabrudzenia tłuszczem, bądź tuszem należy niezwłocznie zmyć plamę zanim kamień wchłonie brud do środka. Kamień nie zaimpregnowany ma właściwości higroskopijne.
Jeśli mimo wszystko dopuścimy do powstania głębokich plam możemy je wywabić specjalnymi środkami. Nie ma jednak stu procentowej gwarancji że uda się takie zabrudzenia usunąć całkowicie. Jednak jest to proces złożony i kosztowny.

Jak otrzymać wycenę?

Odpowiedź:

Wystarczy wysłać szkic na nasz adres e-mail czy fax i w ciągu 2 dni otrzymasz wycenę. To nie są finalne wymiary, więc nie trzeba się martwić dużą dokładnością na tym etapie. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt.

Z czego zamówić blat kuchenny ?

Odpowiedź:

Zdecydowanie najlepszym kamieniem na blaty kuchenne jest granit. Często stosowany jest także konglomerat kwarcowy występujący również w jasnych kolorach gdzie wspaniale zastępuje korian. Kwarco-granit znany jako Silestone tak jak granit nie daje się rysować nawet przy dużym nacisku i ostrym narzędziu. Również można zastosować różne wykończenia powierzchni blatów m.in. szczotkowane, matowe, polerowane, antico.

Czy koniecznie trzeba impregnować blaty kuchenne?

Odpowiedź:

Każdy kamień bez impregnacji zachowuje się jak niemalowane drewno – chłonie płyny i kolory w nich zawarte. Impregnacja to nie tylko zabezpieczenie powierzchni lecz przede wszystkim zamknięcie porów w środku kamienia naturalnego, dzięki czemu uniemożliwiamy jakąkolwiek chłonność. Jeśli blat zostanie należycie zaimpregnowany dobrej klasy impregnatem pozostaje nam tylko pielęgnacja.

Czy schody wykonane z kamienia naturalnego są śliskie ?

Odpowiedź:

Szczególnie w przypadku schodów zewnętrznych wykonywane są one z kamieni o wykończeniu płomieniowanym (wysoka temperatura nagrzewa punktowo kwarc i staje się on ostry). Dzięki tej obróbce powierzchnie schodów są bardzo chropowate. Innym wyjściem jest zastosowanie pasków antypoślizgowych w postaci naklejanej ( guma ), lub w postaci wykonania pasków poprzez nacięcie lub młotkowanie kamienia ) . W przypadku schodów wewnętrznych nie ma potrzeby wykonywania systemu antypoślizgowego ponieważ suchy kamień nie jest bardziej śliski od typowych wykończeń drewna czy płytek.

Czy na schody zewnętrzne schody można stosować kamień ?

Odpowiedź:

Jak najbardziej – przede wszystkim granit. To bardzo trwały materiał polecany na zewnątrz
nie ulegający rozkładowi przy działaniu trudnych warunków atmosferycznych. Sugerujemy jednak by miał antypoślizgową powierzchnię, był: piaskowany, płomieniowany lub groszkowany lub posiadał paski antypoślizgowe.

Jak pielęgnować kamienie naturalne ?

Odpowiedź:

Sugerujemy do stałej pielęgnacji ciepłą wodę i lekkie detergenty. Odradzamy pasty, płyny, woski i inną chemię do codziennego czyszczenia. Pasty i chemia nadająca szybko połysk lecz często nawarstwiają śladowe ilości wosku przez co po pewnym czasie brud i kurz błyskawicznie osiadają na powierzchni. Płyny mogą doprowadzić do zniszczenia poleru na kamieniu co pogorszy efekt wizualny. Co pewien czas należy używać mocnych i specjalistycznych preparatów do czyszczenia , impregnacji i pielęgnacji kamienia naturalnego. UWAGA: Należy stosować wyłącznie preparaty profesjonalne polecane przez firmy kamieniarskie.
Takie środki można nabyć również w Naszej firmie.

Czy kamienie naturalne a w szczególności marmur chłoną wodę ?

Odpowiedź:

Niezabezpieczony należycie wchłania wodę jak niemalowane drewno.
Czysta woda odparuje w większości przypadków nie pozostawiając plam. Problem jeśli mamy do czynienia z płynami kolorowymi np. herbata, kawa, soki.
Przypominamy ponownie : IMPREGNACJA.

Gdy zarysuje się element z kamienia naturalnego. Co dalej robić ?

Odpowiedź:

Przy płytkich rysach stosuje się pastę polerska i filc. Jeśli rysa jest głęboka można zastosować mechaniczne maszyny polerskie, lub też wypełnić rysę (także ubytek, skazę, ukruszenie) żywicą transparentną i dokonać polerowania powierzchni.

Jak gruby powinien być parapet 2cm czy 3cm ?

Odpowiedź:

W zależności od potrzeb projektu : przy długich i bardziej wystających z muru parapetach stosujemy 3 cm kamień, natomiast przy krótkich lub wąskich w zupełności wystarczy kamień 2 cm.

Czy na podłogę podgrzewaną można położyć marmur lub granit ?

Odpowiedź:

Zdecydowanie można, kamień jest materiałem który kumuluje ciepło i powoli go oddaje co znacznie wspomaga oszczędności w ogrzewaniu.
Jednak należy pamiętać o małej fudze, specjalnym montażu na klej do podłóg ogrzewanych oraz o zachowaniu zgodności kompozycji na podłodze z dylatacjami podłoża.

Strona 1 z 3